PostHeaderIcon Spotkanie autorskie z Anną Onichimowską

W czwartek - 13 października odbyło się spotkanie autorskie z Panią Anną Onichimowską dla uczniów klas gimnazjalnych oraz mieszkańców naszej gminy.

Jest to znana i bardzo ceniona poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka licznych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych. W latach 1995–2003 była przewodniczącą polskiej sekcji IBBY International Board on Books for Young People), obecnie jest członkiem zarządu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Za pracę magisterką pt. Świat dzieci a świat dorosłych w powieściach Janusza Korczaka otrzymała nagrodę w konkursie na prace naukowe o twórczości dla dzieci na III Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu w 1977. W 1976 debiutowała w twórczości literackiej wierszami dla dorosłych, zamieszczonymi na łamach Sztandaru Młodych. Współpracuje z Polskim Radiem, jest autorką słuchowisk dla Teatru Radiowego. Jej debiutem książkowym był zbiór wierszy Gdybym miał konia, wydany w 1980. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień literackich w Polsce i za granicą. Autorka przybliżyła nam poszczególne pozycje książkowe, dokładnie omawiając poruszane w nich tematy. Młodzież z zapartym tchem słuchała przyczyn powstania książek takich jak: Hera, moja miłość, czy Lot Komety. Pani Anna Onichimowska uczuliła naszych młodych czytelników na zagrożenia płynące z narkotyków lub innych uzależnień, przynależności do sekt czy nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu. Bezpośrednio po spotkaniu pisarka składała liczne autografy :-) Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie autorskie. Zapraszamy do wypożyczania zgromadzonego księgozbioru zarówno autorstwa Pani Anny Onichimowskiej, jak i innych twórców.

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka