PostHeaderIcon OBCHODY 74. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Z okazji obchodów 74. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM gościliśmy w naszej bibliotece uczniów klasy VI ze Szkoły Podstawowej im. Kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu wraz z Panią Agnieszką Ławrynowicz.

Celem obchodów jest przywrócenie pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Nasi młodzi czytelnicy po wysłuchaniu krótkiego wstępu przedstawionego przez Panią Agnieszkę Ławrynowicz obejrzeli film pt. Nie było żadnej nadziei w którym w krótkich wywiadach wypowiadały się osoby, które przeżyły to powstanie, m.in. Marek Edelman - ostatni przywódca powstania. Głównym przesłaniem filmu jest oddanie hołdu bojownikom oraz ludności cywilnej biorącym udział w powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. Film wywarł na nas, jak i na naszych gościach ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom nigdy nie zapomnimy o tej strasznej historii.

Po krótkim podsumowaniu projekcji przystąpiliśmy do wykonania symbolu tej akcji - papierowych żonkili. Wspólnie z młodzieżą wręczaliśmy je mieszkańcom naszej gminy. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to właśnie żonkile. Tę tradycję kontynuuje Muzeum POLIN, rozdając podczas obchodów 74. rocznicy powstania tysiące papierowych kwiatów. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim.

Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

Projekcja filmu pt. Nie było żadnej nadziei odbywa się przez cały dzień dla czytelników odwiedzających naszą placówkę.

wspólnej historii.