PostHeaderIcon Andrzejkowe wosku lanie...

W piątek - 28 listopada przeprowadziłyśmy lekcję biblioteczną dla uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu, oddział w Parnowie. Na początku zabawiliśmy się w kole przy muzyce ze śpiewem na ustach.

Następnie przekazaliśmy sobie iskierkę dobroci - Iskierkę puszczam w krąg, niech wróci do moich rąk. Kolejnym etapem spotkania było omówienie tradycji i zwyczajów związanych z Katarzynkami oraz Andrzejkami na podstawie książek popularnonaukowych pt. Encyklopedia tradycji polskich, Ludzie i miejsca, oraz Życie codzienne dawniej. Po przeanalizowaniu książek obejrzeliśmy prezentację multimedialną Zwyczaje i obrzędy jesienne oraz prezentację Zwyczaje i obrzędy Andrzejkowe. Zobaczyliśmy również krótki film animowany przestrzegający przed traktowaniem na serio wróżb andrzejkowych. Dzieci otrzymały do wypełnienia krzyżówki i kolorowanki o tematyce andrzejkowej. Pierwszą wróżbę zapoczątkowało odczytanie przez bibliotekarkę listu od wróżki Fiony, która zachęca do wzięcia udziału w wesołej zabawie. Wróżka nadmieniła, że w bibliotece znajduje się ukryty, magiczny kapelusz zawierający słodkości z niespodzianką - wróżbą. Kolejną zabawą było czarowanie z magicznej - elektrycznej kuli. Jej magiczne pioruny prowadzone były naszymi dłońmi. Kolejne wróżby również bardzo pochłonęły dziecięcą ciekawość. Odczytywanie z serc imienia wybranka i wybranki, rzucanie grosika do miski z wodą, rzucanie butem przez lewe ramię, ustawianie butów w kierunku progu drzwi, wróżenie z kolorowych kółek, przedmioty ukryte w kubkach, wróżenie z kwiatów, aż wreszcie lanie wosku przez wielki, stylowy klucz przyniosło naszym gościom wiele radości. Rozstaliśmy się w świetnych humorach, a złych wróżb po prostu nie było.

Do zobaczenia - zbierajcie siły na Mikołajki!!!

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka