PostHeaderIcon Andrzejkowy wieczór w bibliotece

W piątkowy wieczór - 28 listopada, spotkaliśmy się z chętnymi dziećmi oraz młodzieżą, aby przypomnieć sobie obrzędy i zwyczaje związane z Katarzynkami i Andrzejkami.

W przypomnieniu tradycji pomogły nam książki popularnonaukowe oraz prezentacje multimedialne. Obejrzeliśmy również film animowany przestrzegający przed traktowaniem wróżb na poważnie. Po zgłębieniu wiedzy na temat tych obchodów mogliśmy przystąpić do wróżenia na różne sposoby. Po odczytaniu listu od wróżki Fiony dzieci odnalazły magiczny kapelusz, a w nim wróżby z zawodami ukrytymi w cukierkach, rzucanie grosika do miski z wodą, wróżenie z kółek, ustawianie butów w kierunku progu drzwi, przedmioty ukryte w kubeczkach, wróżenie z kwiatów, magiczna kula, serca z imionami przyszłych małżonków, aż w końcu lanie wosku przez klucz wypełniły nam ten jesienny, andrzejkowy wieczór. Zwieńczeniem zabawy był pyszny, słodki poczęstunek.

Rozstaliśmy się w świetnych nastrojach, bo złych wróżb tak naprawdę nie było!!!:-)

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka
Młodszy bibliotekarz Aleksandra Sowa