PostHeaderIcon OBCHODY 73. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Z okazji obchodów 73. ROCZNICY POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM przeprowadziliśmy lekcje biblioteczne dla uczniów wszystkich klas Gimnazjum im. Wybitnych Polaków w Biesiekierzu.

Ze względu na egzaminy gimnazjalne spotkania odbyły się w czwartek - 21 kwietnia. Po krótkim wprowadzeniu młodzież oglądała prezentację multimedialną przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przedstawiła ona historię związaną z przebiegiem powstania, ideę oraz cel akcji społecznej - Żonkile oraz samo Muzeum. Po przedstawieniu prezentacji następowała projekcja filmu pt. Nie było żadnej nadziei. Głównym przesłaniem filmu jest oddanie hołdu bojownikom oraz ludności cywilnej biorącym udział w powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku. Podsumowanie stanowiła krótka refleksja na temat powstania oraz poznanie losów małej Żydówki Hany i jej mamy, które przeżyły czas wojny dzięki ukrywaniu ich przez polską rodzinę Skowronek, nagrodzoną po wojnie orderem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Historia Hany Gofrit zamieszczona jest w książce pt.: Chciałam wzlecieć jak motyl. Pamiętajmy o bohaterach z 1943 r., którzy stanęli do walki o ludzką godność i którzy są częścią naszej wspólnej historii.

Starszy bibliotekarz Renata Łowiecka