PostHeaderIcon "Globalnie w bibliotekach"

W piątek - 15 czerwca odbyła się lekcja biblioteczna przeprowadzona w ramach udziału w Programie Globalnie w bibliotekach. Jest on realizowany przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Uczniowie z klas IV - VI ze S.P. w Biesiekierzu zapoznali się z działalnością Polskiej Akcji Humanitarnej założonej przez p. Janinę Ochojską. Janina Maria Ochojska-Okońska ur. 12 marca 1955r. w Gdańsku - polska działaczka humanitarna, astronom. Jako wolontariuszka działała dla fundacji EquiLibre, wyszukując kontakty i koordynując pomoc dla Polski. W 1989r. była jedną z twórców polskiego oddziału Fundacji EquiLibre. W 1992r. zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii. W 1992 założyła Polską Akcję Humanitarną, w której objęła funkcję prezesa. Nasi młodzi czytelnicy obejrzeli krótkie filmy poruszające trudne sytuacje życiowe ludzi na całym świecie wymagające dużej pomocy. Są to m.in. trzęsienia ziemi, działania wojenne, brak wody itp. Następnie nasi goście przystąpili do prac w grupie: wyszukiwali na mapie świata kraje objęte pomocą PAH z wykorzystaniem atlasów oraz opracowali plakaty odnośnie wybranych kryzysów humanitarnych i wyzwań globalnych. Nasze spotkanie zakończyliśmy zaprezentowaniem przez poszczególne grupy swoich plakatów i ogólnym podsumowaniem. Mamy nadzieję, że nasze zajęcia pomogły uświadomić naszym młodym czytelnikom jak ważna jest woda i jej oszczędzanie, jakie niebezpieczeństwa i katastrofy czyhają na ludzi oraz jak możemy przyczyniać się do niesienia pomocy innym. Do końca czerwca będzie można podziwiać wykonane przez uczestników zajęć prace oraz obejrzeć wystawę plakatów przesłanych do biblioteki przez PAH.