PostHeaderIcon Bitwa pod Kikutem

W dniu 20 lipca uczestniczyliśmy w fantastycznie przygotowanej oraz przeprowadzonej przez świetlicę w Cieszynie żywej lekcji historii. Na polach tatowskich odbyła się bowiem rekonstrukcja Bitwy pod Kikutem z 1446 roku.

Udział w niej wzięły dzieci i młodzież ze świetlic, naszej biblioteki oraz Placówki Wsparcia Dziennego z Gminy Biesiekierz. Przez cały poprzedzający ją tydzień przygotowywaliśmy się tej potyczki. Szyliśmy stroje, wykuwaliśmy miecze, tarcze i hełmy oraz ćwiczyliśmy naszą kondycję. Zebranych na placu wojów powitała pani Izabela Jóźwiak - Sołtys Cieszyna wraz z zaproszonymi gośćmi: panią Elżbietą Piekarską - Sołtysem Gniazdowa, Agnieszką Hryniewicz- Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Biesiekierz , Moniką Tarnowską - Koordynatorem świetlic, panem Mariuszem Sydorukiem - Dyrektorem OPS Biesiekierz, Waldemarem Maniakiem - Sekretarzem Gminy oraz Romanem Gadomskim - Komendantem Straży Pożarnej. Po przybliżeniu nam przez pana Mariusza Sydoruka przyczyn, przebiegu oraz skutków bitwy, udaliśmy się na miejsce potyczki. Każdy z nas wiedział, iż jej los jest przesądzony bowiem źródła historyczne mówią same za siebie. To koszalinianie choć mniej liczni wygrali Wielką Bitwę pod Kikutem. Pomimo to, każda ze stron dzielnie walczyła. Uczestnicy spotkania mieli również okazję zwiedzić wieżę cieszyńskiego kościoła, której fragment zachował się do dnia dzisiejszego . Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali niezawodni jak zwykle strażacy. Serdecznie gratulujemy organizatorom tak fantastycznie przygotowanego, ciekawego i niezapomnianego spotkania.