PostHeaderIcon Spotkanie popularnonaukowe z archeologiem

W czwartek – 11 sierpnia odbyło się w naszej bibliotece bardzo ciekawe spotkanie popularnonaukowe z archeologiem, koszalinianinem – Panem Andrzejem Kuczkowskim. Zafascynowanym kulturą i przyrodą Pomorza, pasjonatem i badaczem średniowiecznych siedzib obronnych na Pomorzu.

Spotkanie popularnonaukowe z archeologiem wraz z prezentacją zabytków średniowiecznych rozpoczęło cykl wydarzeń, które będą miały miejsce w naszej bibliotece w ramach realizacji projektu "Zamek w Nosowie (gm. Biesiekierz). Nieznany element lokalnego dziedzictwa kulturowego". Projekt ten uzyskał pozytywną opinię Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie i otrzymał dofinansowanie. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się jak wiele średniowiecznych zamków istniało na terenie całej Polski, jak i na samym Pomorzu. Pan Andrzej przedstawił nam podstawowe cechy zamków, ich wygląd oraz dowiedzieliśmy się kto w nich mieszkał. Poznaliśmy losy zamku mieszczącego się na terenie Nosowa. Okazało się, że w wyniku podbojów zamek wraz z przynależnymi doń wsiami: Biesiekierzem, Wierzchominem, Wierzchominkiem i Kraśnikiem zmieniał właścicieli. Pan archeolog zdradził nam miejsce, w którym zgodnie z legendą znajduje się zbroja ostatniego właściciela tego zamku. Mieliśmy okazję zobaczyć ciekawe artefakty pozyskane podczas wcześniejszych badań archeologicznych. Nasze spotkanie swoją obecnością uświetnili również Panowie ze Stowarzyszenia Historycznego "Dębosz" w Rymaniu. Prezes stowarzyszenia – Pan Edmunt Kaźmierski zachęcił wszystkich chętnych do pogłębiania wiedzy o historii regionu, w którym żyjemy. Zaprosił również do aktywnego udziału we wszelkich stowarzyszeniach zajmujących się odkrywaniem tego, czego jeszcze nie znamy, a poznać możemy. Z ogromną niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, a będą to warsztaty ceramiczne i plastyczne. Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Kuczkowskiemu za fascynujące spotkanie i przekazanie nam wiedzy z tak wielkim zaangażowaniem i ogromną pasją.