Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Akcja Żonkile 2023 – lekcja biblioteczna

18 - kwietnia we wtorek w Fili Bibliotecznej i Bibliotece Szkolnej w Świeminie odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli uczniowie klasy VIII.

Celem spotkania było upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się w dniu 19 kwietnia 1943 roku. Było ono największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie. Lekcję biblioteczną rozpoczęliśmy od krótkiej pogadanki, a następnie młodzież obejrzała film pt. "Muranów – Dzielnica Północna". Po projekcji filmu wykonaliśmy żonkile upamiętniające to wydarzenie. Kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Zaprezentowane zostały również książki o Marku Edelmanie - przywódcy powstania w getcie warszawskim. Jak co roku nasza placówka włącza się w Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polski POLIN w Warszawie.