PostHeaderIcon Gminny konkurs wiedzy o Januszu Korczaku

W dniu 11 maja 2012 r. w Szkole Podstawowej im. Kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu odbył się Gminny konkurs wiedzy o Januszu Korczaku.

Organizatorami tego konkursu była Biblioteka Publiczna Gminy Biesiekierz oraz nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu panie: Agnieszka Ławrynowicz i Iwona Jurek. Uroczystość ta, miała na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży sylwetki wspaniałego człowieka, pisarza i pedagoga oraz uczczenie obchodzonego właśnie Roku Janusz Korczaka.

W konkursie udział wzięły trzy czteroosobowe zespoły reprezentujące trzy szkoły podstawowe z terenu Gminy Biesiekierz. W szranki stanęła Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Świeminie, Szkoła Podstawowa w Starych Bielicach i Szkoła Podstawowa im. Kpt. Wł. Wysockiego w Biesiekierzu. Każdy z etapów tego zmagania pomógł wyłonić zwycięzców. Pierwszą konkurencją było przedstawienie prezentacji multimedialnej o Januszu Korczaku. Kolejną potyczkę stanowiło rozwiązanie krzyżówki o bohaterze. Następnie drużyny musiały szybko i estetycznie ułożyć puzzle przedstawiające sylwetkę Korczaka i jego książkowych bohaterów. Zmagania uczniów zakończyły dwie rundy pytań na temat życia i twórczości pisarza. Całokształt konkurencji wyłonił zwycięzcę, którym został zespół ze szkoły w Biesiekierzu. Drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca szkołę w Starych Bielicach, natomiast trzecie uczniowie szkoły ze Świemina. W trakcie trwania konkursu uczniowie z Biesiekierza zaśpiewali wzruszającą piosenkę o bohaterze tego spotkania oraz przeczytali kilka wierszy, a także obejrzeliśmy fragment filmu Andrzeja Wajdy pt. Korczak. Całość wspaniale poprowadziły panie: Agnieszka Ławrynowicz oraz Iwona Jurek. W jury zasiadły panie: Maria Węgrzynek - przewodnicząca, Marzena Jurkowska oraz Renata Łowiecka.

Uczniowie szkół podstawowych wykazali się bardzo szeroką wiedzą na temat życia i twórczości Janusza Korczaka. Każde dziecko z drużyny otrzymało wartościowe nagrody, natomiast wszystkie szkoły za przygotowanie prezentacji multimedialnej otrzymały odtwarzacze DVD ufundowane przez pana Piotra Panka.

Spotkanie przebiegło we wzniosłej, miłej atmosferze. Konkurencjom przyglądały się licznie zgromadzone dzieci oraz zaproszeni goście. Mieli oni również okazję obejrzeć prace plastyczne nagrodzone w gminnym konkursie literacko-plastycznym przeprowadzonym przez bibliotekę w Biesiekierzu oraz panią Joannę Lessnau pn. Bohaterowie utworów Janusza Korczaka naszymi przyjaciółmi. Prace zostały wykonane przez uczniów klas 0-III.

Mamy nadzieje, że nasz konkurs zachęcił dzieci oraz dorosłych do zapoznania się z twórczością pisarza oraz jego życiem.

Renata Łowiecka