PostHeaderIcon Polskie zwyczaje i obrzędy. Jesień, zima.

W dniu 12 listopada w naszej bibliotece rozpoczął się cykl zajęć dla dzieci z klas IV- VI Szkoły Podstawowej w Biesiekierzu, dotyczący zarówno znanych i mniej znanych jesiennych oraz zimowych obrzędów i zwyczajów w Polsce.

Należy bowiem podtrzymywać tradycje narodowe, pielęgnować polskość, a warto krzewić ją od najmłodszych lat. Celem lekcji bibliotecznej było zapoznanie młodych czytelników z tradycjami ludowymi oraz ich popularyzacja. W czasie lekcji, została wyświetlona prezentacja multimedialna, z krótkim opisem poszczególnych obrzędów obchodzonych w okresie jesienno- zimowym. Niektóre z nich wzbudzały ogromne zaskoczenie np. Ciągnienie kloca, Wkupne do bab, Dziady lub Katarzynki. Oprócz tego pojawiły się znane wszystkim Andrzejki lub Zaduszki i wiele innych. Ponadto tuz po prezentacji uczniowie wzięli udział w grze terenowej po bibliotece, mogąc w ten sposób zapoznać się z naszym księgozbiorem.

Michalina Jędraszko