PostHeaderIcon Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera.

W dniu 20 marca odbyło się w naszej bibliotece bardzo ciekawe spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej. Zrealizowano je w ramach projektu Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera.

Głównym celem tego projektu jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Naszym specjalnym gościem był Michał rysiek Woźniak. Jest on Prezesem Zarządu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Haktywistą zajmującym się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownikiem Wolnego Oprogramowania, rzecznikiem prywatności i anonimowości on-line, ekspertem wolontariuszem Fundacji Panoptykon, współorganizatorem hakatonów społecznych SocHack. Poprzednio kierownik techniczny Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA na Politechnice Warszawskiej oraz student Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spotkanie z uczniami klas trzecich naszego gimnazjum trwało prawie dwie godziny. Podczas nich młodzież miała okazję wysłuchać informacji o tym, jak szybko zmienia się rynek pracy w naszym kraju oraz jak wiele należy inwestować w siebie. Nasz młody profesjonalista przekonywał ich, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zachęcał do wiary w swoje umiejętności. Uczniowie wzięli udział w zabawie Mógłbym być.... Polegała ona na wylosowaniu zawodu i uzasadnieniu dlaczego byłbym w nim dobry. Dodatkowo został przeprowadzony quiz o aktualnej sytuacji i trendach na rynku pracy. W szranki stanęły cztery drużyn. Walka była bardzo wyrównana.

Uważam, że spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające. Nasza młodzież spisała się na medal.