Strona główna Filie Świemino Aktualności

PostHeaderIcon Tydzień Bibliotek w Świeminie

Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych to hasło obchodzonego w dniach 8-15 maja 2013 r. Tygodnia Bibliotek. W tym czasie nasza biblioteka w szczególny sposób pragnie zachęcać czytelników do sięgania po książkę.

Celem tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek było przybliżenie młodym czytelnikom twórczości Juliana Tuwima - Patrona Roku 2013. Z tej okazji wszyscy uczniowie szkoły w Świeminie uczestniczyli w spotkaniu pt. Julian Tuwim dzieciom. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Na początek dziewczynki uczęszczające na zajęcia literacko-plastyczne przedstawiły krótką inscenizację trzech wierszy poety : O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Zosia- Samosia i Spóźniony słowik. W drugim etapie reprezentacje klas III-VI rywalizowały w konkursie W świecie poezji Tuwima. Drużyny Okularników- kl. VI, Ptaszków- kl. V, Murzynków Bambo- kl. IV i Tralalinek- kl. III wykazały się dużą znajomością dziecięcych wierszy Juliana Tuwima. A zadania nie były łatwe. Rozpoznawały wiersze po wysłuchaniu krótkiego fragmentu, wyszukiwały tytułów wierszy w opowiadaniu Marzenia Grzesia, prezentowały fragment wiersza Rycerz Krzykalski oddając różne emocje: śmiech , płacz, złość, strach. Jury oceniało także plakaty przedstawiające tuwimowych bohaterów : Murzynka Bambo, Słonia Trąbalskiego, Dyzia Marzyciela i Lokomotywę. Najtrudniejsze (chociaż nie dla wszystkich drużyn) okazało się zadanie, w którym należało napisać, co znajdowało się w poszczególnych wagonikach w wierszu Lokomotywa. A oto wyniki rywalizacji:

Klasa V Ptaszki- I miejsce
Klasa VI Okularnicy- II miejsce
Klasa IV Murzynki Bambo- III miejsce
Klasa III Tralalinki -IV miejsce

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani nagrodami książkowymi (oczywiście były to książki z utworami Juliana Tuwima).

Aby zachęcić dzieci do czytania Tuwima przygotowano także wystawę Julian Tuwim dzieciom. Wystawa przybliża czytelnikom sylwetkę i twórczość poety.

Innym ważnym działaniem w ramach Tygodnia Bibliotek było przyjęcie w poczet czytelników przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego Smerfiki. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zdały egzamin ze znajomości baśni, wysłuchały próśb książki i po uroczystej przysiędze zostały pasowane na czytelników biblioteki w Świeminie. Przedszkolaki wypożyczyły także swoją pierwszą książkę. Na zakończenie dzieci dostały książeczki z wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz zakładki do książek. Mam nadzieję ,że będzie to początek ich przyjaźni z biblioteką i książką!

Kolejny Tydzień Bibliotek już za rok!